7 ľudskych cností

ludske cnosti

7 ľudských cností alebo “Zaobchádzajte s ľuďmi tak, ako by ste chceli, aby oni zaobchádzali s vami”

Určite ste počuli veľakrát vo svojom živote vetu: “Buď dobrý. Buď dobrý. Buď dobrý.” A človek síce chce dobrý byť, ale niekedy jednoducho nerozumie čo to znamená “BYŤ DOBRÝ.”

Je toľko pohľadov na to, čo sú ľudské cnosti a ako by sa mal človek správať, že človeka to môže niekedy zamotať:

 Podľa Aristotela je cnosť absolútna mravná zdatnosť alebo duševná zdatnosť (areté) čiže stála vlastnosť alebo stav,ktorým sa človek stáva dobrým a ktorým robí svoj výkon dobrým; cnosť je získaná zdatnosť k dobrému, k mravnému výkonu.

 Podľa katolicizmu je to trvalá a pevná dispozícia konať dobro.

 Podľa Platóna je to harmónia jednotlivých častí duše. Harmóniou rozumovej duše je múdrosť, srdnatej duše mužnosť, žiadostivej duše striedmosť alebo umiernenosť; cnosť, ktorá dbá, aby v týchto troch dušiach spolu bol náležitý poriadok, je spravodlivosť.

  Podľa Sokrata je to vedenie toho, čo je dobré, spravodlivé a čestné, cnosť sa dá naučiť.

 Podľa stoicizmu je to schopnosť rozoznať dobré od zlého; vnútorná morálna sila človeka, ktorá mu umožňuje ovládať všetky túžby, vášne a rozumu odporujúce sklony a podriaďovať ich požiadavkám rozumnej ľudskej prirodzenosti.
[sociallocker]

Ďakujeme za zdieľanie

Váš článok si môžete stiahnuť tu:

[/sociallocker]

Ako študent na vysokej škole som som si všimol jeden fenomén:

Mal som spolužiaka, ku ktorému som aj vďaka tomu ako sa v určitých situáciách správal, získal rešpekt a chcel som sa s ním priateľiť.

1. Všímajte si druhých

Všimol som si, že sa prihováral k ľuďom, ktroých si nik nevšímal a pritom chodili okolo nich často a bez slova. Išli sme okolo upratovačky a on sa zastavil a opýtal sa: “Ako sa máte, teta?”

Tá pani, tam možno pracovala niekoľko rokov a nik jej túto otázku nedal. Pretože nás často tieto tety, staršieho ročníka kritizovali, za náš neporiadok. A my sme si ich nevšímali. Nemali sme ich radi. Oni nás za to, že sme robili neskutočný neporiadok na chodbách a my ich, lebo nás za to kritizovali.

Jediná jeho otázka celú túto situáciu zmenila. Pani sa začala zaujímať o to, odkiaľ sme, a ako sa nám darí v štúdiu a potom sa posťažovala, ako sa ona nemôže dopracovať k poriadku, lebo len čo chodbu umyje, prejdú jej za chrbtom mladí ľudia a priamo v jej prítomnosti odhodia na podlahu nepotrebnú vec. Sťažovala sa, že sa takto nemôže dopracovať k výsledku “upratanej chodby”.

A čo to nakoniec urobilo so mnou? Že vždy, keď som išiel okolo, som jej pozdravil ona sa na mňa milo usmiala a ja som si viacej cenil jej prácu. Keď bola chodba čerstvo umytá, keď som po nej nemusel prejsť, tak som sa vrátil späť do izby a počkal chvíľu.
Uvedomil som si, aká sila je v tom, keď ľudia dávajú pozornosť tým ostatným. Stačí potvrdiť dobrú prácu toho druhého z človeka-oponenta sa stane priateľ “na našej strane”.

2. Nehaňte

Osobne si vážim človeka, ktorý keď urobím chybu príde za mnou a zistí si údaje, prečo som to urobil. Ak vidím, že po otázke: “Prečo si to urobil?” ho aj skutočne zaujíma moja odpoveď, rád mu to vysvetlím. Ak vidím, že ma chce kritizovať, odpoveď zo mňa nedostane. Jednoducho som ticho.

Preto ak urobím chybu, cenník a vážim si človeka, ktorý sa zaujíma o skutočné dôvody.

3. Nesklamte dôveru, ktorú vám iní dajú

Stalo sa mi, že prišiel za mnou človek, vyzvedal sa o tom ako sa mi darí a potom, čo som sa mu zdôveril si robil zo mňa posmech. Už mi to viackrát neurobil, lebo sklamal moju dôveru.

Nesklamte dôveru, ktorú vám ľudia dávajú. Aj mne sa stalo, že som ju sklamal a teraz viem, o koľko šťastnejší život som mohol viesť, ak by som to bol vtedy zvládol.

4. Nešírte škodlivé klamstvá

Ako mladý chlapec som videl, do akých problémov sa zamotával môj starší brat, keď klamal rodičom. Klamal už aj v takých situáciách, v ktorých vôbec nemusel. Mal z toho len zbytočné nepríjemnosti. Do jedného svojho klamstva zatiahol aj mňa a potom to všetko “zvalil” na mňa. Nepáčilo sa mi to a tak som to radšej nerobil. Neklamte ľuďom. Avšak ak už chcete mu povedať pravdu, tak takým spôsobom, aby to mohol prežiť ľahko.

5. Používajte pravdu s rozumom

Dostávam sa k ďalšiemu bodu. Bolo mi niekoľkokrát povedané, že čestní ľudia hovoria vždy pravdu. Áno, avšak mal som rád len takého človeka, od ktorého som cítil, že mi tým chce pomôcť a nie ublížiť mi, či vyliať si na mne zlosť.

6. Buďte ľudský

Ak som mal v práci nadriadeného, vždy som mal radšej, ak ku mne pristupoval ako k “človeku”. Myslíte si, že je to bežné? Nie, nie je. Ako mladý majster som dostával rady, že na ľudí musím byť tvrdý a mať výraz “večne nahnevaného majstra”, ktorí sa mi protivil. Lebo ak prišiel za mnou niekto vysvetlil mi, prečo je dôležité urobiť to a to, stal som sa tak trocha spoluzodpovedný za túto vec.

7. Neberte bez dovolenia

Vždy som bol o niečo smutnejším, ak som zistil, že niekto mi niečo vzal. Ak som niečo stratil, tak som sa na seba hneval. Ale ak som vedel, že som o nejakú vec prišiel okradnutím, bol som smutný z toho. Dokonca som si raz povedal, že keby si ten dotyčný človek o túto vec požiadal, dal by som ju. Ostali by sme priatelia. Takto o jedného prišiel…

DVD Cesta ku stastiu

Dianetika
?utm_source=popupfeed&utm_medium=popup&utm_campaign=livepromo
Učenie ako sa učiť
?utm_source=popupfeed&utm_medium=popup&utm_campaign=livepromo
DVD Dianetika
?utm_source=popupfeed&utm_medium=popup&utm_campaign=livepromo
Učenie ako sa učiť
?utm_source=popupfeed&utm_medium=popup&utm_campaign=livepromo
Dianetika
?utm_source=popupfeed&utm_medium=popup&utm_campaign=livepromo
DVD Dianetika
?utm_source=popupfeed&utm_medium=popup&utm_campaign=livepromo
DVD Dianetika
?utm_source=popupfeed&utm_medium=popup&utm_campaign=livepromo
DVD Dianetika
?utm_source=popupfeed&utm_medium=popup&utm_campaign=livepromo
DVD Dianetika
?utm_source=popupfeed&utm_medium=popup&utm_campaign=livepromo